kl 12.00
Festgudstjeneste
Bernt André Torgussen. Fila Singers. Nye medlemmer ønskes velkommen. Jerome Hendricks innsettes som eldste.
Søndag 27. mai
kl 12.00
Festgudstjeneste
Carl Fredrik Ness. Fila Singers. Barnevelsignelse Familien Langård. Offer til misjon.
Tirsdag 29. mai
kl 19.30
Lovsang og bønn
Søndag 3. juni
kl 19.00
Sommerkonsert
C.A.P. med fullt band har sin årlige konsert i juni. Gjesteartist er Jan Groth.
Jeg vil bygge min menighet – for de som ennå ikke tror
Ord og begreper treffes oss forskjellig. Hva tenker du på når du hører ordet «menighet»?
For oss er det viktig å utfordres av hva menighets grunnlegger, Jesus Kristus, hadde i tankene da han sa: «Jeg vil bygge min menighet / kirke …». I Matteus 16,18 sier Jesus til Peter: «…Du er Peter, og på denne klippen vil jeg bygge min kirke, og dødsrikes porter skal ikke få makt over den».
Her er det en dybde vi aldri kommer helt til bunns i. På Det Nye Testamentes originalspråk bruker Jesus et ordspill med ordene «petros» og «petra». «Petros», eller Peter som Jesus snakker med, betyr bokstavelig talt «en sten» eller et «Fragment». «Petra» betyr «klippe». Jesus taler til Peter, og involverer ham i sitt arbeid med å bygge Sin kirke. Likevel er det ingen tvil om at det er Jesus som bygger den. Vi er altså med på noe stort, noe ikke engang døden kan få makt over. I en stormfull verden kan det ikke være noe bedre sted å investere sitt liv der.
En menighet med respekt for Jesu ord lever ikke for seg selv, men er hele tiden opptatt av mennesker. Det er fascinerende å lese om Jesus. Han var der folket var. Han var mer opptatt av den enkeltes liv enn å konfrontere oppførsel eller påpeke synder. Mens datidens religiøse ledere fordømte folket, og la tunge byrder på dem, markerte Jesus en helt annen holdning. «Han så folket og syntes inderlig synd på dem, for de var forkomne som sauer uten hyrde», står det om ham.
Jesus var (og er…) en venn av livet! I Lukas evangeliet kapittel 15 beskrives han som «tollere og synderes venn». Tollere på den tiden var forbundet med uærlighet, og var veldig upopulære. Det er tydelig at Jesus så bortenfor deres dårlige livsførsel. Han så mennesket! Slik er han i dag også! Derfor sier Bibelen at disse folka, «tollere og syndere, holdt seg nær Ham». «De kom for å høre ham», står det. Det må jo bety at han hadde et godt budskap, ellers ville de vel ikke kommet så tett innpå. Jesus ble beskyldt for å «… ta inn hos syndere…» (Matt 11, 19). Fariseerne ble sinte og kritiserte han for å spise sammen med syndere. Det er en interessant kritikk når vi ved at et måltid på den tiden var ensbetydende med å anerkjenne den andre.
Filadelfia markerte i fjor sine 90 år. Likevel arbeider vi konsentrert for å fornye oss, leve i tiden og være en av mange kirker i Drammen der du kan komme slik som du er! Vi er ikke perfekte på noen måte, men vi er glade for at du er her!
«Jeg vil bygge min kirke – for de som ennå ikke tror», er for oss et utrykk for hva kirke handler om. Vårt fokus er ikke å vurdere den enkeltes tro eller å plassere folk "innenfor" eller "utenfor". Vi er opptatt av å være noe for alle de dyrebare menneskene som Jesus elsker så høyt! Det er 3 viktige prioriteringer vi vil løfte frem: For det første handler det om Gud. Guds nærvær, Hans levende og livsforvandlende ord. For det andre handler det om å utruste mennesker. Gud har gitt hver og en et stort potensiale. Det er Hans gave til oss. Hva vi bruker det til, det er vår gave til ham. For det tredje handler det om å ha et mål, en hensikt som er større enn oss selv. Jesus gikk hele tiden videre, til nye steder, også til småbyene omkring, for å forkynne evangeliet der også.
Vi tenker at menighet, slik Bibelen beskriver det, er så mye mer enn det de fleste kirker lever i, oss selv inkludert. 2012 blir et år der vi henter ut mer fra Bibelens skattkammer. Vi ønsker å ta nye og modige skritt for å møte dagens menneskers behov for et inkluderende fellesskap, personlig vekst, og ikke minst være engasjert i noe som er større enn seg selv - Guds rike.
Talere du vil høre denne våren er Bernt André Torgussen, Carl-Fredrik Ness, Oddvar Johansen, Roger Skaug, Thor-Einar Krogh, Benjamin Jensen, Franz og Berit Johansen, Hallvard Hasseløy, Arild Rudmoen, Stefan Salomonsen, Marek Kaminski, med flere.
Velkommen til et spennende og rikt år i Filadelfia!
Se fullt program fremover


